Drzewa - Przewodnik Collinsa

Cena: 95,00 zł

(Cena netto: 90,48 zł)


Mała ilość Towar jest w naszym magazynie
 w małej ilości

Tytuł: Drzewa - Przewodnik Collinsa
Autor: Owen Johnson, David More
Wydawca: Multico
Rok wydania: 2009
Liczba stron: 464
Wymiary: 140x202 mm
Okładka twarda

Poinformuj przez maila Udostepnij na Facebook Tweetnij produkt


1600 GATUNKÓW I ODMIAN DRZEW ROSNĄCYCH W EUROPIE. PONADCZASOWY PRZEWODNIK DENDROLOGICZNY Z RYSUNKAMI!
Poznaj gatunki i odmiany rodzime w Europie Środkowej i Północnej, a także przywiezione z Azji i Ameryki Północnej oraz z rejonu śródziemnomorskiego. Przyjrzyj się znakomitym rysunkom, precyzyjnie i wiernie oddającym urodę liści, kwiatów, owoców, kory, pędów i pąków. Dzięki nim bezbłędnie i bez trudu nazwiesz wszystkie drzewa. Przeglądaj ilustracje, aż dopasujesz jedną z nich do drzewa, które chcesz rozpoznać. Opisy pomogą Ci poznać inne podobne gatunki. Przeczytaj opis, a dowiesz się, na co zwrócić uwagę, by nie pomylić się przy rozpoznawaniu.

PRZEWODNIK COLLINSA TO KLASYKA PRZYRODNICZA. TAK WYGLĄDAJĄ DRZEWA W NATURZE!

Drzewa - Przewodnik Collinsa to podręczny przewodnik dla każdego, kto przygląda się drzewom w terenie wiejskim, parkach i ogrodach różnych regionów Europy (z wyłączeniem strefy śródziemnomorskiej). Jej poprzędniczka, książka autorstwa nieżyjącego Alana Mitchella zatytułowana A Field Guide to the Trees of Britain and Northern Europe (1974), była pierwszym tego typu przewodnikiem po wszystkich drzewach, kóre można spotkać poza specjalistycznymi kolekcjami- Przez ostatnie 30 lat wystąpiły okoliczności, które spowodowały konieczność jej aktualizacji.

W obecnych czasach bowiem szkółki dostarczają, a ogrodnicy i lokalne samorządy sadzą ciągle rosnącą liczbę rożnych drzewa Niniejszy przewodnik obejmuje niemal 1600 taksonów i - dla zwiększenia jego użyteczności - odnosi się w znacznej mierze do ilustracji. Umieszczone są w nim przede wszystkim te drzewa, które - choć rzadkie - można spotkać w zwykłych ogrodach, kosztem innych ciekawych taksonów, których występowanie ograniczone jest do większych kolekcji (arboretów), gdzie są właściwie opisane. Gatunki iglaste, w Wielkiej Brytanii niezbyt popularne w 2. połowie XX wieku i często krótkowieczne, obecnie występują przeważnie w mniejszej różnorodności niż 30 lat temu, ale zachowaliśmy ich szczegółowy zestaw w wersji podanej przez Alana Mitchella. Opisano wszystkie główce gatunki drzew rodzimych w Europie wraz z mikrogatunkami naturalnie występującymi w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wyłączono z tej listy odmiany owocowe i rośliny egzotyczne wytrzymałe tylko na obszarach o najłagodniejszym klimacie.

Decyzja, które gatunki włączyć do przewodnika do rozpoznawania drzew, jest trudna nie tylko z powodu wielkości pełnego zestawu gatunków i kultywarów - co najmniej 6000 - w kolekcjach europejskich, ale również dlatego, że samo pojęcie drzewo jest niejednoznaczne. Ptak jest ściśle określonym terminem naukowym, a drzewo, występują wśród wszystkich grup roślin, reprezentujących pełne spektrum ewolucyjne: od paproci po palmy. Rodzina bukowate (Fagaceae) zawiera grupę roślin charakteryzujących się podobieństwem struktury kwiatowej, sugerującym ścisłe związki między nimi; wszystkie są drzewami. Ale rodzina różowate (Rosaceae) zawiera mieszankę roślin zielnych. krzewów i drzew (takich jak czereśnie), podczas gdy rodzina trędownikowate (Scrophulariaceae) składa się z roślin zielnych (takich jak naparstnica purpurowa) i tylko jednego rodzaju drzewiastego, jakim jest Paulownia. W niniejszej książce przyjęto, że drzewem jest każda roślina, która zwykle osiąga 3 lub więcej metrów wysokości, na pojedynczym pniu o średnicy przynajmniej 20 cm. Taka definicja doprowadziła do włączenia niektórych pospolitych gatunków rodzimych (dereń, kruszyna), które bardzo rzadko przybierają formę drzewiastą, oraz do niezaliczenia wielu taksonów, takich jak Rhododendron czy Peris, które mogą osiągać pożądane rozmiary, ale których stare egzemplarze są rzadkie.

Zawarte w książce rysunki pokazują liście lub igły, kwiaty i owoce głównych gatunków i kultywarów. Chociaż wybrano typowe okazy, to potencjalna zmienność każdego drzewa nie może być zilustrowana, ale jest opisana. Zobrazowano również wygląd wielu drzew, ale z powodu olbrzymiego wpływu warunków otoczenia na ich pokrój, nie należy traktować zamieszczonych ilustracji jako charakterystycznych.
 

Spis treści:
Jak korzystać z książki
Identyfikacja drzewa
Co zawiera opis
Ilustracje
Wstęp
Obserwowanie drzew
Rodzime drzewa Polski
Nazwy botaniczne
Klucze
Zimowe pędy częstych lub łatwo rozpoznawalnych drzew
Klucz do iglastych
Kształt liści niektórych drzew liściastych
Opisy gatunków
Paprocie drzewiaste i miłorząb
Gatunki iglaste
Gatunki liściaste (dwuliścienne)
Gatunki liściaste (jednoliścienne)
Słowniczek
Indeks

Brak opinii dla tego produktu!
Dodaj opinię
Poprzedni Poprzedni Produkt 12 z 76 Następny Następny
Kategoria Lasy, Leśnictwo
 
Inne produkty, które mogą Ciebie zainteresować
Atlas pędów zimowych
Atlas pędów zimowych

Producenci i wydawnictwa
Producent - informacja
Inne produkty
Polecamy
Usuwanie drzew i krzewów
Wybrane problemy prawa leśnego
Lubryka Lyra luminescencyjna Profi pomarańczowa miękka 798
Renowacja - Metody konserwacji antyków i starych przedmiotów
Taśma miernicza Spencer do pomiaru drewna - 20 m legalizowana
Lubryka Lyra luminescencyjna pomarańczowa 797313
Wybrane problemy prawa leśnego
Usuwanie drzew i krzewów
Lubryka Lyra luminescencyjna Profi pomarańczowa miękka 798
Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce (Reprint 1907)
Lubryka Lyra luminescencyjna pomarańczowa 797313
Renowacja - Metody konserwacji antyków i starych przedmiotów
Lubryka Lyra luminescencyjna Profi pomarańczowa miękka 798
Taśma miernicza Spencer do pomiaru drewna - 20 m legalizowana
Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce (Reprint 1907)